Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 3

 
 
 
 

partnerzy

zobacz wszystkich partnerów ➦
 
 

Pamięci ks. Jana Machy

Pod auspicjami Poseł na Sejm RP -  Pani Marii Nowak - ogłoszono konkurs literacki poświęcony pamięci księdza Jana Machy – chorzowskiego kapłana, który został stracony w katowickim więzieniu w grudniu 1942 roku. Powodem aresztowania i zamordowania tego 27-letniego kapłana była jego działalność konspiracyjna, mająca na celu pomoc rodzinom prześladowanych przez niemieckiego okupanta.

W konkursie pt. „Ksiądz Jan Macha. Sługa Boży. Życie, misja, śmierć” wzięła udział uczennica kl. III naszego Liceum –   Jesica Zwak. Jej wiersz pt. „Grudniowa noc” otrzymał wyróżnienie. Gratulujemy szkolnej poetce i propagatorowi kultu ks. Machy -  katechecie ks. Marcinowi Ryszce.

Zachęcamy wszystkich uczniów do zapoznania się z sylwetką tego niezwykłego kapłana i przypominamy, że 27 października 2011 miała miejsce premiera filmu dokumentalnego przedstawiającego losy ks. Jana Machy, w reż. Dagmary Drzazgi – "Bez jednego drzewa las lasem zostanie".  Proces beatyfikacyjny ks. Jana rozpoczęto w listopadzie 2013 roku.

 

Dodała: Krystyna Jarzyńska

 

 

 

 

 

 
 

partnerzy